Czy inteligentne osiedle może spełniać nasze potrzeby? Sprawdź, jak zachować życiowy balans w mieście

Odpowiednio zaprojektowane i inteligentne przestrzenie przekładają się na nasz dobrostan. Gdy w pobliżu miejsca zamieszkania mamy dostęp do niezbędnych usług, placówek handlowych i edukacyjnych, a także transportu publicznego, sprzyja to aktywności fizycznej i pozwala zaoszczędzać czas wolny. Dodatkowo, wszechobecna zieleń wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, obniżając poziom stresu. Brzmi jak marzenie? Takie osiedla powstają w Polsce, a kilka z nich – w Gdańsku! ROBYG, promujący koncepcję 15-minutowych miast, wyjaśnia jak powinno wyglądać osiedle realizujące tę ideę.

Koncepcja 15-minutowych miast jest niezwykle prosta i znana nie od dzisiaj, a doświadczenie pandemii i kryzysu klimatycznego szczególnie uświadomiło włodarzom miast, jak wielką ma wartość. Choć na poziomie samorządów miejskich wdrażane są zgodne z nią projekty, jak np. Warszawski Standard Mieszkaniowy (określający zasady powstawania mieszkań dobrej jakości, w tym m.in. odległość terenów zielonych od miejsca zamieszkania), ujednolicone rozwiązania systemowe nie są jeszcze powszechne. Jednak w skali znaczącej dla dużych ośrodków miejskich z powodzeniem koncepcję mogą realizować deweloperzy – od lat skutecznie wciela ją w życie ROBYG, budujący osiedla mieszkalne w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, a od niedawna również w Poznaniu. 15-minutowe osiedla dewelopera pozwalają na zaspokajanie podstawowych potrzeb (takich jak zakupy spożywcze, opieka zdrowotna, trening czy przedszkole dla dziecka) w ciągu kwadransa pokonanego rowerem lub pieszo.

Korzyść z bliskości

W 15 minut zdrowy człowiek jest w stanie pokonać 1 km, wykonując przy tym ok. 1000 kroków. Mając tak blisko domu wszystko, czego potrzebujemy na co dzień, nie tylko chętniej skłaniamy się do pozostawienia samochodu na parkingu (oszczędzamy sobie stres stania w korkach, swój czas wolny, coraz droższe paliwo, a co najważniejsze – zyskuje na tym środowisko), ale również mobilizujemy się do aktywności fizycznej, wybierając ekologiczny środek transportu jak rower lub hulajnoga, czy decydując się na korzystny dla zdrowia spacer. To istotny aspekt w społeczeństwie, które – jak wynika z najnowszego raportu MedOnet – jest w coraz gorszym stanie zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

– Jesteśmy pionierem holistycznego podejścia do projektowania przestrzeni miejskiej w Polsce i przykładamy dużą wagę do społecznej odpowiedzialności naszych inwestycji. 20 lat doświadczenia i badania opinii oraz preferencji naszych klientów pozwoliły nam przenieść ideę 15-minutowych miast na poziom osiedli. Kluczowe dla tworzenia takiej inwestycji jest koncentracja na inteligentnych i wielofunkcyjnych przestrzeniach, które oferują szereg udogodnień w swoim obrębie bez konieczności wychodzenia poza osiedle, pozwalając zachować mieszkańcom równowagę życiową. Takie podejście znalazło odzwierciedlenie w  naszym unikalnym standardzie Human Balance. Obecnie ponad 80% naszych inwestycji spełnia już założenia idei 15-minutowego miasta, a do 2025 roku planujemy zwiększyć ich udział do 80%. Naszą ambicją jest również szerzenie wiedzy na temat tej idei oraz promowanie zgodnego z nią budownictwa mieszkaniowego – mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG oraz Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu.

Bliskość punktów usługowych, sklepów, placówek edukacyjnych i medycznych ma znaczący wpływ na minimalizowanie konieczności przemieszczania się w odleglejsze części miasta i przekłada się na ograniczanie emisji zanieczyszczeń, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na komfort życia mieszkańców 15-minutowego osiedla.

Szczęśliwi mieszkańcy

W polskich miastach aż 77% mieszkańców zajmuje lokale w budownictwie wielorodzinnym. Borykamy się z deficytem mieszkaniowym, niedoborem gruntów pod zabudowę w miastach i jednocześnie z problemem przeludnienia – obecnie udział ludności mieszkającej w przeludnionych mieszkaniach w Polsce jest dwukrotnie wyższy niż wynosi średnia unijna. Niezwykle istotne jest zatem, by nowe osiedla wielorodzinne dążyły do równowagi między gęstym a przyjaznym miastem. Jednocześnie muszą być zaprojektowane tak, by mieszkańcy czuli się szczęśliwi – w miastach na to poczucie wpływa m.in. dostęp do rozrywki i kultury, kwestie środowiskowe oraz bliskość komunikacji miejskiej i dobry dojazd, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie serwisu Otodom. Inteligentne osiedle musi również zapewniać dostęp do terenów rekreacyjnych czy infrastruktury rowerowej, co pomaga w codziennym pielęgnowaniu dobrych nawyków, dbaniu o rozwój fizyczny, zdrowie i lepsze samopoczucie. Jeśli mamy pod domem osiedlową siłownię lub strefę do co-workingu, oszczędzamy na czasie, ale też umacniają się sąsiedzkie relacje.

Projektować lepsze przestrzenie do życia

Jednym z dobrych przykładów funkcjonalnie zaprojektowanej przestrzeni w idei 15-minutowych miast jest inwestycja Lawendowe Wzgórza, która składa się z trzech sąsiadujących ze sobą osiedli na Gdańskim Jasieniu. Ta inwestycja ROBYG miała znaczący wpływ na rozwój dzielnicy i powstanie tętniącego życiem zintegrowanego osiedla mieszkaniowego.

–  Lawendowe Wzgórza, to inwestycja, która została dokładnie przemyślana i  stanowi niezwykle funkcjonalną przestrzeń. Wyróżnia się doskonałą lokalizacją, jest otoczona liczną zielenią, zadbanymi terenami rekreacyjnymi, z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej. Kompleks trzech osiedli zajmuje łącznie blisko 13 ha terenu i obejmuje kilkanaście placów zabaw, wiele przyjaznych alejek spacerowych, wielofunkcyjne boisko, strefy relaksu, barbecue i ścieżki rowerowe. Inwestycja tworzy dobrze funkcjonującą przestrzeń z liczną ilością usług, kawiarni, sklepów, placówek edukacyjnych i rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną. W ROBYG jesteśmy świadomi, że już na etapie projektowania mamy wpływ na to, jak będą funkcjonować na nim mieszkańcy i czy będą rzeczywiście tworzyć zintegrowane środowisko osób, które nie tylko mieszkają, ale i spędzają razem czas. Dlatego stawiamy na rozwój infrastruktury – miejsca do rekreacji, siłownie, place zabaw, czy odpowiednie ciągi komunikacyjne na osiedlu, które zachęcają do wygodnych spacerów. Ważne są dla nas również rozwiązania drogowe, które wpływają na dostępność samego osiedla, w tym funkcjonujących na nim sklepów i lokali usługowych. Z tego samego powodu nasze osiedla są otwarte – zapraszamy na nie, nie tylko mieszkańców. Tworząc miejsca spotkań jak kawiarnie, sklepy, piekarnie czy poczta, sprawiamy, że mieszkańcy osiedla w okolicy mają szansę spotkać się i nawiązać relacje społeczne  – tłumaczy Anna Wojciechowska z ROBYG.

Bliżej natury

Ostatnim, ale jakże ważnym czynnikiem, dzięki któremu prościej jest nam zachować zdrowy balans w mieście, jest łatwy dostęp do terenów zielonych. Potwierdza to raport „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy” zrealizowany przez Think Co. Real Estate Research Lab, z którego jasno wynika, że tereny zielone (skwery, parki i lasy) to obecnie najczęściej wybierany parametr „mieszkania marzeń” wśród osób poszukujących nowego domu lub myślących o zmianie.

Podsumowując – warto wybrać mądrze swoje miejsce do życia, bo inteligentne osiedla mogą stanowić odpowiedź na wiele współczesnych problemów i wesprzeć nas w zachowaniu zdrowego balansu w codziennym zabieganiu.

Więcej informacji o 15-minutowych osiedlach: www.15minutowemiasta.pl

Nasz portal jest trochę jak cytryna

Artykuły potrafią być kwaśne, ale wciągają. Naszą witaminą C jest wiedza, nowości i ciekawostki, które może nie stymulują układu odpornościowego, ale wpływają na umysł i poszerzają wiedzę. Ułatwiamy wchłanianie nowych informacji, budzimy świadomość i nadajemy się do spożywania codziennie.

Cytryna to naturalne lekarstwo, które działa kojąco na nasz układ nerwowy, poprawia nasz nastrój i oczyszcza organizm, przez co czujemy się o wiele lżejsi i gotowi do działania. Nie unikajmy więc cytryny w naszej codziennej diecie, zapewniając sobie naturalny zastrzyk energii na cały dzień.

Nie unikajmy również portalu Lemon TV, który ma właściwości podobne.

Jednym z największych powodów, dla których czytamy książki, jest zdobywanie wiedzy. Książki są bogatym źródłem informacji. Czytanie książek na różne tematy dostarcza informacji i zwiększa głębię tematu. Za każdym razem, gdy czytasz książkę, poznajesz nowe informacje, które w innym przypadku nie byłyby znane.

Badania wykazały, że czytanie ma silny pozytywny wpływ na mózg. Pozostając pobudzonym psychicznie, możesz zapobiegać demencji i chorobie Alzheimera. Dzieje się tak, ponieważ utrzymywanie aktywności mózgu zapobiega utracie mocy. Mózg to mięsień i podobnie jak inne mięśnie w ciele, ćwiczenia utrzymują go w silnym i zdrowym stanie. Podobnie jak rozwiązywanie zagadek, czytanie książek to świetny sposób na ćwiczenie mózgu i utrzymanie go w zdrowiu.

Czytanie ma również pozytywny wpływ na ciało. Czytanie książki może zmniejszyć stres lepiej niż spacer lub słuchanie muzyki. Według badań, którzy czytają więcej, zwykle mają niższy poziom stresu.

Za każdym razem, gdy czytasz książkę>, musisz pamiętać jej oprawę, postaci, ich pochodzenie, historię, osobowość, wątki fabularne i wiele więcej. Gdy twój mózg uczy się o tym wszystkim pamiętać, pamięć staje się lepsza. Co więcej, przy każdej nowej pamięci, którą tworzysz, tworzysz nowe ścieżki, co wzmacnia istniejące.

Im więcej czytasz, tym bardziej stajesz się pomysłowy. Ilekroć czytasz książkę fabularną, zabiera Cię ona do innego świata. W nowym świecie Twoja wyobraźnia działa najlepiej, gdy próbujesz widzieć rzeczy we własnym umyśle.

Jedną z głównych zalet czytania książek jest umiejętność rozwijania umiejętności krytycznego myślenia. Na przykład czytanie tajemniczej powieści wyostrza umysł. Umiejętności krytycznego myślenia są kluczowe, jeśli chodzi o podejmowanie ważnych codziennych decyzji. Czytanie wymaga od osoby myślenia i przetwarzania informacji w sposób, którego nie jest w stanie oglądać telewizja. Im więcej czytasz, tym głębsze staje się zrozumienie tego, co czytasz i jego zastosowania.

Czytanie poprawia słownictwo i znajomość języka. Czytając, napotykasz nowe słowa, frazy i style pisania.

Czytanie dobrze napisanej książki wpływa na twoją zdolność do bycia lepszym pisarzem. Podobnie jak artyści wpływają na innych, tak samo pisarze. Wielu autorów, którzy odnieśli sukces, zdobyło swoją wiedzę, czytając prace innych. Jeśli więc chcesz zostać lepszym pisarzem, zacznij od nauki od poprzednich mistrzów.

Doskonalenie słownictwa i umiejętności pisania idzie w parze z rozwijaniem umiejętności komunikacyjnych. Im więcej czytasz i piszesz, tym lepiej się komunikujesz. Zwiększenie umiejętności komunikowania się, poprawa relacji, a nawet uczynienie cię lepszym pracownikiem lub studentem.

W naszym pracowitym stylu życia naszą uwagę przyciągamy każdego dnia w różnych kierunkach, starając się codziennie wykonywać wiele zadań jednocześnie. Na przykład może się okazać, że dzielisz swój czas między pracę nad zadaniem, czatowanie z ludźmi przez Skype, sprawdzanie poczty e-mail, pilnowanie Facebooka i interakcje z kolegami. Cała ta wielozadaniowość może prowadzić do wysokiego poziomu stresu i niskiej wydajności. Kiedy czytasz książkę, cała uwaga skupia się na tym, co czytasz. Twoje oczy i myśli są zanurzone w szczegółach historii. To poprawia koncentrację i koncentrację. Czytaj książkę co najmniej 20 minut dziennie, a będziesz zaskoczony, jak bardzo będziesz bardziej skoncentrowany.

Czytanie książek nas pochłania. Prowadzi to również do owocnego wykorzystania czasu. Pomaga nam nie tylko pozbyć się zmartwień, ale także odwraca nasz umysł od monotonii. Książki są doskonałym źródłem rekreacji. Ktoś, kto uwielbia czytać, nigdy się nie nudzi, ponieważ jest to idealny sposób na pozbycie się nudy. Gdy książki zabiorą Cię do innego świata, będziesz się relaksować i odmładzać.

W porównaniu z innymi formami rozrywki książki są dość tanie.

Życie jest pełne wyzwań. Gdy przechodzimy przez fazy w różnych etapach naszego życia, niewielka motywacja może być bardzo pomocna. Czytanie inspirujących książek o doświadczeniach życiowych może zmienić nasze życie. Czytanie dobrej książki, zachęca cię, a także uczysz się wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć swoje osobiste cele. Zasadniczo inspirujesz się, by zostać lepszym mężem, żoną, córką, synem, matką, ojcem, a nawet pracownikiem.

Istnieją tysiące, jeśli nie miliony, książek samopomocy. Wiele z tych książek może pomóc w poprawie zdrowia. Czytanie takich książek zmniejsza poziom depresji. Osoby z ciężką depresją mogą skorzystać z lektury poradników. Oprócz tego, takie książki zawierają ważne wskazówki dotyczące ćwiczeń, diety i innych porad dotyczących zdrowego stylu życia. Wszystko to prowadzi do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego.

Według badań zatracenie się w książkach, zwłaszcza w fikcji, może zwiększyć empatię. W badaniu przeprowadzonym w Holandii naukowcy wykazali, że ludzie, którzy zostali „emocjonalnie przetransportowani” przez fikcję, doświadczyli wzrostu empatii. Czytając książkę, stajesz się częścią opowieści i odczuwasz ból i inne emocje bohaterów. To z kolei pozwala twojemu umysłowi stać się bardziej świadomym tego, jak różne rzeczy wpływają na innych ludzi. W końcu poprawia to twoją zdolność do podkreślania się z innymi ludźmi. 

Czytanie to podstawowy budowniczy umiejętności. Do każdego dobrego kursu na ziemi jest odpowiednia książka. Książki zawierają ważne informacje na różne tematy. Najlepszą rzeczą w czytaniu jest to, że możesz głębiej poznać to, czego się uczysz podczas dyskusji w klasie. Czy to gotowanie, taniec, a nawet sprzątanie, zawsze możesz poprawić swoje umiejętności, czytając książki.

Czytając wiele książek, komunikujesz się lepiej i zyskujesz większą wiedzę na temat różnych dziedzin życia. Wszystko to przekłada się na wyższą samoocenę. Ponieważ masz zaufanie do siebie i swojej zdolności do dostarczania, stajesz się bardziej produktywny i ogólnie znacznie lepsza osoba.

Książki są przenośne i lekkie. Nie przypominają dużych komputerów i gier, które zajmują zbyt dużo miejsca. Dzięki książce możesz spakować ją do torebki i łatwo nosić ze sobą wszędzie. Możesz czytać w dowolnym miejscu, w samolocie podczas podróży, w łóżku przed snem, w cieniu podczas relaksu, a nawet podczas wakacji.

Słaby sen prowadzi do niskiej wydajności. Dlatego tak wielu ekspertów zaleca regularne robienie stresu przed snem, aby uspokoić umysł, a tym samym lepiej spać. Czytanie książki jest jednym z najlepszych sposobów na uspokojenie się przed pójściem spać. Zamiast oglądać telewizję lub spędzać zbyt dużo czasu na smartfonie w łóżku, przeczytaj trochę. Jasne światła urządzeń elektronicznych będą miały wpływ na sen. Z drugiej strony książka pomoże ci lepiej spać.

Świat fikcji pozwala podróżować do innego świata, w którym wszystko jest inne. Czytając książki, poznajesz inne kultury i miejsca. Książki poszerzają horyzonty, pozwalając zobaczyć inne kraje, innych ludzi i wiele innych rzeczy, których nigdy nie widziałeś ani nie wyobrażałeś sobie. To idealny sposób na odwiedzenie fantastycznego kraju.

Zawsze możemy dzielić się tym, co przeczytaliśmy z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Wszystko to zwiększa naszą zdolność do kontaktów towarzyskich. Ludzie są istotami społecznymi, a w świecie smartfonów tracimy zdolność do kontaktów towarzyskich. Czytanie doprowadziło jednak do powstania klubów książki i innych forów, na których mamy okazję dzielić się z innymi.

Największa różnica między czytaniem a oglądaniem telewizji polega na tym, że czytanie daje możliwość uwolnienia kreatywności. Im więcej czytasz, tym więcej uczysz się nowych rzeczy. Nowe myśli zawsze rozciągają nasze umysły, aby odkrywać życie na nowe i lepsze sposoby. Zaczynamy patrzeć na świat w inny sposób, w ten sposób znajdujemy nowe kreatywne rozwiązania.

Inną zaletą czytania książki jest to, że uczysz się we własnym tempie. Ponieważ masz tę książkę przez cały czas, zawsze możesz wrócić do części, której nie rozumiesz. Możesz ponownie przeczytać rozdział tyle razy, ile chcesz, bez obawy, że przegapisz jakiś rozdział. Jeśli jest to książka samopomocy, możesz rozwiązać jeden problem na raz. Po rozwiązaniu jednego problemu możesz przejść do następnego, gdy tylko poczujesz, że jesteś gotowy. Wszystko odbywa się we własnym tempie, a co najważniejsze, twój umysł może swobodnie interpretować to, co czujesz.

Jest tak wiele świetnych książek do przeczytania, że ​​nie zdołasz ich przeczytać. Książki pisano od stuleci, teraz ktoś pisze książkę, a w przyszłości książki będą nadal pisane. Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś, co Cię zainspiruje, czegoś, co sprawi, że będziesz się śmiać, romansować czy nawet zdobyć nowe umiejętności, znajdziesz na to niezliczone książki. Wystarczy poświęcić trochę czasu i wybrać, który z nich przeczytać. Nigdy nie zabraknie świetnych książek.

Książki pomagają nam lepiej odróżniać dobre pomysły od złych. Czytanie książki pozwala nam poznać różne podejścia do życia i problemy, przed którymi stoimy. Robiąc to, masz okazję rozeznać, co działało w przeszłości, a co nie. Zasadniczo uczysz się podejmować lepsze decyzje w życiu.

Historia odgrywa ważną rolę w tym, kim jesteśmy dzisiaj. Czytając książki, lepiej rozumiemy przeszłość i jej wpływ na nas. Dzięki książkom masz szansę poznać swój kraj, rodzinę i świat w ogóle. To świetny sposób na ponowne przyjrzenie się przeszłości i docenienie teraźniejszości.

Książki nie wymagają prądu, ani żadnej konserwacji. Kiedy czytasz książkę na temat pewnych umiejętności, takich jak gotowanie, obróbka drewna lub proste prace związane z majsterkowaniem, oszczędzasz sobie pieniądze, które wykorzystałeś na zatrudnienie wykonawcy. Uczysz się nie tylko nowych umiejętności, ale także oszczędzasz sobie wiele wydatków.

Spędzanie zbyt dużo czasu na oglądaniu telewizji lub graniu w gry wideo może na dłuższą metę wpływać na zdrowie oczu. Z drugiej strony książki są bezpieczne i łatwe. Nikt nigdy nie oślepł czytając zbyt wiele książek. Nie ma znanych skutków ubocznych ani niebezpieczeństw związanych z czytaniem świetnych książek. Są tylko korzyści.

Mając tak wiele do nauczenia się z książek, ludzie, którzy regularnie czytają, są zwykle mądrzejsi niż ci, którzy tego nie robią. Mają otwarty umysł i są bardziej świadomi swojego otoczenia.

Tak wiele filmów zostało zaadaptowanych z książek. Ale jeśli czytasz książkę<, a następnie oglądasz jej film, zgodzisz się, że książka jest 100 razy lepsza niż film. Zawsze jest ta wyjątkowa część, taka jak myśl bohatera, której film nigdy nie uchwyci.

Od czasów, kiedy życie poczęło się wielce różniczkować, czytanie książek nie wystarcza. Książki podają czystą wiedzę z najrozmaitszych dziedzin, wiedzę nieraz kryształowo czystą, ale oderwaną od życia. Książki karmią również poezją, w niej opisy czynów bohaterskich uszlachetniają serca, ale mało informują o szarej rzeczywistości życia. Do działania potrzebna jest znajomość chwili bieżącej, orientacja, pulsy życia w miejscowych warunkach. Na każdym stanowisku można przyłożyć i swoją cegiełkę, można wpływać na całość, byle znać swe obowiązki względem społeczeństwa i chcieć im służyć. Tym pośrednikiem między wiedzą a życiem, między ideałem a rzeczywistością, jest publicystyka. Jest ona historją teraźniejszości, oświetlającą zagadnienia, które czekają dopiero na rozwiązanie. Jest ogniwem, która łączy prawdę wiedzy z zagadnieniami chwili bieżącej. Jest literaturą, która tyczy się potrzeb życia w danym czasie i danym miejscu. Ona komunikuje ostatnie wyniki z różnych dziedzin wiedzy czystej w zastosowaniu do bieżących potrzeb ludzkich. Ona czyni człowieka wrażliwym na niedolę swego społeczeństwa i zapala do żywota czynnego na jego korzyść. Ona, komunikując, co się dzieje na świecie całym, chroni nas od zaściankowości. Ona, zaznajamiając nas z biegiem myśli wszechświatowej, wywołuje w umysłach naszych szereg zagadnień. Ona uwalnia nas od potrzeby czytania wszystkich książek, których corocznie ukazuje się na świecie po kilkaset tysięcy, a których przeczytać na rok gruntownie nie można po nad kilkanaście. To są strony dodatnie prasy periodycznej.

Ale ma publicystyka i niejedną stronę ujemną. Wiadomości, dostarczane przez wiele dzienników, są dorywcze i powierzchowne: ani rozszerzają, ani pogłębiają wiedzy. Wiele nowinek, opisywanych drobiazgowo, niema żadnego ogólniejszego znaczenia, nie służy żadnemu rozumnemu celowi. Wiele sensacyjnych zajść i wypadków, zostawiających jedynie czczość w głowie i pustkę w sercu. W pogoni za kalejdoskopowym potokiem plotek wiele balastu, który ze szkodą obciąża umysł Dużo zabawy i płytkiego śmiechu, co w rezultacie szerzy bezmyślność, przytępia zmysł artystyczny. Nie jeden organ redagowany jest tendencyjnie, będąc na służbie tej lub innej partji. Nieraz nowość pomieszana z postępem bez oświetlenia krytycznego jądra rzeczy. I jedno pismo stara się prześcignąć drugie w pomysłach, licząc na gorsze instynkty. I wielu staje się igraszką okoliczności, bo są prowadzeni na pasku danego dziennika. Bo wielu ślepo hołduje zasadzie: nie różnić się od innych — i bezkrytycznie prenumeruje to, co ich znajomi i krewni. I tworzy się specjalny typ nałogowych czytelników pism periodycznych, co nie uznają jednocześnie lektury książek. Jest to pewnego rodzaju osłona dla duchowego lenistwa. Traci na tym wykształcenie gruntowne i myśl samodzielna. To też wielu uczonych powstaje na dziennikarstwo — śród nich ostro wystąpił w ostatnich czasach przeciw prasie perjodycznej F. Brunetiere, członek Akademji paryskiej.

Trzeba przede wszystkiem rozróżniać wartość miesięczników i tygodników, a pism codziennych. Pierwsze, a w części drugie, są streszczeniem i kwintensencją tego, co zawierają pisma codzienne. Lektura ich nie da wprawdzie technicznego posiadania poszczególnych gałęzi umiejętności, ale da ogólną znajomość podstaw. Te, które nie służą sprawom specjalnym, dają możność w dłuższym okresie czasu przebieg w ogólnych zarysach cały cykl wiedzy. Natomiast prasa codzienna służyć może głównie gromadzeniu materjałów do tych kwintensencji. I tu należy rozróżniać prasę prowincjonalną, a prasę stołeczną. Pierwsza zlicza miejscowe siły społeczne, wydobywa je i zbiera, zapala ogniska miejscowej twórczości. Bada i stara się kierować życiem prowincji, które wszędzie posiada swoje odrębne właściwości. Druga winna być przewodnikiem i siewcą dążeń kulturalnych wszerz i wzdłuż całego kraju. Winna być rzeką wód czystych, do której zbiegałyby się wszystkie strumyki, osadziwszy po drodze naleciałości niepotrzebne.

Trzeba umieć czytać dzienniki, jak i książki. Trzeba sobie wprzód zadać trud poznania każdego pisma. Trzeba się zapoznać, co w każdym z nich godnego jest czytania, nie usypiając swojego krytycyzmu łudzącemi nagłówkami pism i różnych rubryk, które często zapowiadają co innego, niż się drukuje. Trzeba czytać krytycznie, w żadnej sprawie nie spuszczając z oczu argumentów ani pro, ani contra. Trzeba czytać pisma, służące różnym poglądom, aby mieć oświetlenie z obu stron, aby módz wyrobić sobie własny sąd — samodzielny a objektywny. Trzeba koncentrować lekturę nie na tanich czasopismach codziennych o brukowych wiadomościach, lecz na poważnych wydawnictwach perjodycznych, które opierają działalność publicystyczną na znajomości dziejów i praw niemi rządzących. Należy ciążyć ku tym wydawnictwom perjodycznym, które chcą stać wyżej ponad prywatę i partykularyzmy — których celem jest nie interes materialny jednostek, lecz służba publiczna.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *